Социалните взаимоотношения са може би най-големия проблем, пред който човек се изправя, особено ако се занимава с бизнес. Но същото важи и за всяка професия. Според проучвания в световен мащаб, 80% от успеха се дължи на личностни качества, а остатъка е техническите познания по даден предмент. "Как да печелим приятели и да влияем на другите" от Дейл Карнеги е книга, която открива тайни към успеха, как да общуваме правилно с хората, за да бъдем успешни в обществото.
- - -
ОСНОВНИ ПРИНЦИПИ В ОБЩУВАНЕТО
1. Не критикувайте, не съдете и не недоволствайте.
2. Хвалете, но правете това искрено.
3. Събудете у другия силно желание.
ШЕСТ НАЧИНА ДА НАКАРАТЕ ХОРАТА ДА ВИ ХАРЕСВАТ
1. Проявявайте искрен интерес към другите.
2. Усмихвайте се.
3. Помнете, че името на човека е за него най-сладкото и важно съчетание от звуци във всеки език.
4. Бъдете добър слушател. Насърчавайте другите да говорят за себе си.
5. Говорете за онова, което интересува другия.
6. Накарайте другия да се почувства значим и ценен - и то искрено.
КАК ДА СПЕЧЕЛИТЕ ДРУГИТЕ НА СВОЯ СТРАНА
1. Единственият начин да спечелите от спора е да го избегнете.
2. Проявете уважение към мнението на другия. Никога не казвайте: „Не си прав."
3. Ако грешите, признайте го незабавно и доброволно.
4. Започнете с доброжелателен тон.
5. Направете така, че другият веднага да започне да ви отговаря с „да".
6. Оставете другия да говори спокойно.
7. Нека другият си мисли, че идеята е негова.
8. Постарайте се да гледате на нещата и от гледната точка на другия.
9. Проявете разбиране към идеите и желанията на другия.
10. Апелирайте към благородни подбуди.
11. Разиграйте идеите си по неочакван начин.
12. Отправете предизвикателство.
ЛИДЕРСТВОТО - КАК ДА ПРОМЕНИТЕ ДРУГИТЕ, БЕЗ ДА ГИ ОБИДИТЕ И ДА ПРЕДИЗВИКАТЕ НЕГОДУВАНИЕ
1. Започнете с похвала и искрено възхищение.
2. Привлечете вниманието на другия към грешката му по индиректен начин.
3. Говорете за собствените си грешки, преди да критикувате другия.
4. Задавайте въпроси, вместо да раздавате заповеди.
5. Позволете на другия да спаси гордостта си.
6. Похвалете и най-малкия напредък, всеки напредък. Бъдете „искрени в одобрението и щедри в похвалите".
7. Осигурете на другия добра репутация.
8. Използвайте насърчението. Направете така, че грешката да изглежда леснопоправима.
9. Направете така, че другият с радост да изпълни това, което искате.
http://advance.bg/index.php?pn=carnegie
Книгата можете да откриете в книжарниците и в интернет.
Ето някои откъси от книгата:
Как да печелим приятели и да влияем на другите
Дейл Карнеги
І. Основни техники на общуването
1. ”Ако искате да събирате мед, не преобръщайте кошера”Критиката е безполезна, защото кара човек да се защитава и обикновено го провокира да отстоява правотата си. Критиката е опасна, защото наранява много скъпата всекиму гордост, чувството колко е важен и предизвиква негодувание. Ако награждаваме животно за добро поведение, то се учи много по-бързо и запомня наученото много по-добре, отколкото ако го наказваме за лошо поведение. “Колкото силно жадуваме за одобрение, толкова се и ужасяваме от неодобрението” Негодуванието, което предизвиква критиката, понижава самочувствието на служители, близки и приятели, без да променя обстоятелствата, които са я предизвикали. “Не съдете, за да не бъдете съдени”“Не ги съдете, те са такива, каквито и вие щяхте да бъдете при подобни обстоятелства”Острата критика и упреците не водят до нищо добро. “Не мърмори заради снега на покрива на съседа ти, когато собственият ти праг не е почистен” Конфуций Когато общувате с хора, помнете, че имате работа не с трезвомислещи същества, а със същества, изтъкани от емоции и предубеждения, мотивирани от гордост и суета. “Не говоря лошо за никого и казвам всичко хубаво, което зная за всекиго” Всеки глупак може да критикува, да съди и да недоволства и повечето го правят. Но се иска характер и самоконтрол, за да бъдеш разбиращ и прощаващ. “Големите хора си проличават по това как се отнасят с малките хора” Вместо да съдим хората, да се опитаме да ги разберем. Да се опитаме да си представим защо постъпват по един или друг начин. Това е много по-полезно и по-интересно от критиката. Освен това поражда съчувствие, търпимост и доброта. ”Да знаеш всичко, означава да прощаваш всичко” Не критикувайте, не съдете и не недоволствайте.
2. Голямата тайна на изкуството да общуваш-“Всеки обича комплиментите” “Смятам умението да предизвиквам ентусиазъм у хората за най-голямото свое богатство. Начинът да развиеш най-доброто у един човек е като го цениш и насърчаваш. Нищо не убива човешката амбиция така, както критиката на началниците. Аз никога не критикувам. Вярвам в стимулите. Затова охотно хваля, но рядко търся недостатъци. Ако нещо ми хареса, аз одобрявам от сърце и съм щедър в похвалите си. ” “Не се страхувай от неприятеля, който те напада. Страхувай се от приятелите, които те ласкаят” “Научи ме да не предлагам и да не получавам евтини похвали” “Ласкателство е да казваш на другия точно онова, което той си мисли за себе си”“Какъвто и език да използвате, не можете никога да изразите нещо друго освен това, което сте” Добрите думи доставят наслада всекиму. Искрената похвала успява там, където критиката и подигравките не действат. “Минавам по този път само веднъж;затова всяко добро, което мога да направя, всяка добрина, която мога да проявя към някое човешко същество-трябва да сторя сега. Не бива да го отлагам и пренебрегвам, защото втори път няма да мина по този път”“Всеки човек , когото срещна, ме превъзхожда в някакво отношение. Затова аз се уча от него ”Похвалата ви трябва да бъде искрена.
3. Който стори това-светът ще му принадлежи. Който не успее, ще крачи самотен по пътя си”Единственият възможен начин да влияете на другите е, като говорите за онова, което те искат, и им показвате как да го получат. “Всяко действие произтича от нещо, което силно желаем… и най-добрият съвет, който може да даде на желаещите да убеждават другите било в работата, в семейството, в училището или в политиката, е:Първо събудете у другия силно желание. Който стори това-светът ще му принадлежи. Който не успее, ще крачи самотен по пътя си. ” Единствения начин да влияем на хората е, като се съобразяваме с онова, което иска другият. “Ако въобще има тайна на успеха, тя е в умението да разбереш гледната точка на другия, да се опиташ да видиш нещата от неговия ъгъл, а след това от своя собствен. ” Отчитането на гледната точка на другия, умението да пробудиш у него желание за нещо, не бива да се тълкува като манипулиране с цел той да направи онова, което е от полза за вас и в негова вреда. И двете страни трябва да спечелят. “Да се проявиш е доминираща потребност в човешката природа “Защо не подходим със същата психология към деловите отношения?Когато имаме бляскава идея, вместо да натрапваме на другите, че е наша, защо да не ги оставим да се оформи у тях като тяхна-тогава ще я харесат и сигурно“ще си сипят и допълнително”Събудете у другия силно желание.
ІІ. Шест начина да накарате хората да ви харесват
1. Постъпвайте така-и навсякъде ще бъдете добре дошли. Можеш да спечелиш повече приятели за два месеца, като искрено се интересуваш от другите, отколкото за две години, като се опитваш да ги накараш да се заинтересуват от теб. “Човек, който не се интересува от ближния, среща най-много трудности в живота и най-много наранява другите. От тези хора произхождат всички неволи на човечеството”Ако искаме да печелим приятели, нека правим за тях неща, които изискват време, енергия, безкористност и внимание. Проявявайте искрен интерес към другите. 2. Един прост начин да направите добро първо впечатление. Изражението на лицето е много по-важно от дрехите, в които сме облечени. Действията говорят повече от думите, а усмивката казва: ”Харесваш ми. Приятно ми е с теб. Драго ми е да те видя. ”Ето защо кучетата са толкова обичани животни. Те са толкова щастливи, че ни виждат, че само дето не пощуряват от радост. Затова, естествено, и на нас са ни приятни. Усмивката оказва силно въздействие дори когато не се вижда. Усмихвайте се, когато говорите по телефона. ”Усмивката “се предава чрез гласа ви. Ако ви е приятно да се срещате с хората и това ви личи, и на тях ще им е приятно да се срещат с вас. “Действията привидно следват чувствата, но в действителност двете вървят паралелно и регулирайки действието, което е под прекия контрол на волята, можем косвено да регулираме чувствата . Затова най-добрият път към ведростта се състои в това да се държим и да говорим така, сякаш все още я имаме, когато я загубим…”За да сте щастлив няма значение какво притежавате, кой сте, къде сте и какво правите. Важно е какво мислите. Двама души могат да бъдат на едно и също място, да работят една и съща работа, да притежават еднакво количество пари и престиж и въпреки това единият да се чувства нещастен, а другият-щастлив. Защо?Поради различната психическа нагласа. “Няма нищо, добро или лошо, което да не е направено такова от нашето мислене” “Повечето хора са горе-долу толкова щастливи , колкото решат да бъдат” “Винаги, когато излизате от къщи, повдигнете брадичката, изправете главата и напълнете дробовете докрай. Опитайте от слънчевата светлина, поздравявайте приятелите си с усмивка и влагайте сърдечност във всяко ръкостискане. Не се страхувайте, че може да го изтълкуват погрешно, и не губете и минута в мисли за враговете си. Опитайте се да мислите неотклонно за това, което ви се иска да направите –тогава, без да лъкатушите, ще вървите право към целта. Мисълта е над всичко. Запазете правилната психическа нагласа-смелост, искреност и добро настроение. Мечтите могат да донесат всичко, една искрена молитва не остава нечута. Ставаме това на което сме се посветили. Повдигнете брадичка и изправете глава . Метаморфозата е в ход. Ние сме бъдещите богове”Човек без усмивка на лицето не бива да отваря магазин”Усмивката е вашият пратеник на добра воля. Усмивката прави по-светъл живота на онези, до които достигне. Усмивката е като слънчев лъч, пробиващ облаците .
Цената на усмивката
Тя не струва нищо, а дава много Тя обогатява единия, без да направи другия по-беден. Тя трае само миг, но споменът за нея понякога остава завинаги. Тя носи щастие в дома, насърчава добрата воля в деловите отношения и е парола на приятелството. Но не може да се купи, изпроси, заеме или открадне, защото не представлява никаква ценност, докато не бъде дадена от сърце другиму. Усмихвайте се.
3. Ако не сторите това, чакат ви неприятности“Един начин да бъдат направени по-човечни, е като помним имената на хората. Ръководителят, който казва , че не може да помни имена, ми заявява по този начин, че не може да запомни един важен елемент на работата си, и стъпва по подвижни пясъци” Добрите маниери изискват дребни жертви” Трябва да съзнаваме магията, която се крие в името, и да разбираме, че то принадлежи напълно и изцяло на човека, с когото си имаме работа…и на никой друг. Името отличава човека от другите хора, прави го единствен. Информацията, която съобщаваме, или молбата, която отправяме, придобива особена важност, ако се обърнем към човека по име. Името прави чудеса в общуването. Помнете, че името на човека е за него най-сладкото и най-важното съчетание от звуци във всеки език.
4. Един лесен начин да станете добър събеседник-Да умееш да слушаш е един от най-големите комплименти, които можем да направим някому. “В успешния делови разговор няма нищо загадъчно… Изключителното внимание към човека, който ви говори , е много важно. Няма по-голямо ласкателство от това. ” Когато имаме проблем се нуждаем не от съвет, а просто от приятел, добронамерен слушател, пред който да може да излее мислите си. Бъдете добър слушател. Насърчавайте другите да говорят за себе си.
5. Как да привлечете интереса на другите-Най-сигурният път към сърцето на някого е да говориш за нещата, които са му най-скъпи. Когато говорите за това, което интересува другия, и двете страни печелят. Говорете за онова , което интересува другия.
6. Как да накарате хората да ви харесат веднага-“Винаги прави така , че другият да се чувства значим“
“Най-дълбокият принцип, заложен в човешката природа , е жаждата да бъдеш оценен”Вие очаквате одобрението на хората, с които общувате. Искате те да ви оценяват по достойнство. Искате да се чувствате значими в своя малък свят. Не искате да слушате евтини и неискрени ласкателства, но жадувате искрено възхищение. Искате вашите приятели и колеги да бъдат, ”искрени в одобрението си и щедри в похвалите”. Затова да следваме златното правило и да се отнасяме към другите така, както искаме те да се отнасят към нас. Винаги и навсякъде. Той ми даде урок, който никога няма да забравя-за дълбоката потребност на всеки от нас да се почувства значим. Направих табела, на която пише“ТИ СИ ЗНАЧИМ”. Голата истина е, че почти всеки човек, с когото се срещате, смята, че ви превъзхожда в някакво отношение. Сигурен път към сърцето му е да му покажете по някакъв деликатен начин, че признавате неговата значимост, и то искрено. “Говорете на хората за тях самите и те ще ви слушат с часове. ”Накарайте другия да се почувства значим и ценен-и то искрено.
ІІІ. Как да спечелите другите на своя страна
1. Няма начин да спечелите спор-Има само един начин на света да извлечеш най-доброто от спора-и то е, като го избягваш. Спор не може да се спечели. Не може, защото ако загубите, губите. Ако го спечелите, пак губите. Защо?Да предположим, че пожънете триумф, оборите всички аргументи на противника си и докажете, че той не е прав. И какво от това? Вие ще се почувствате добре. Ами той?Ще сте наранили гордостта му. Той ще ви мрази заради победата ви“Човек, насила убеден, от своето не ще отстъпи. ”Съвети как да предотвратим спора:;Радвайте се на несъгласията;Не се доверявайте на първото си инстиктивно впечатление;Бъдете сдържани;Първо изслушвайте другия; Търсете точките на единомислие; Бъдете искрени;Обещайте да обмислите становищата на опонентите си и да ги проучите внимателно; Благодарете искрено на опонентите си за техния интерес;Отложете действията, за да дадете и на двете страни време да обмислят проблема. Единственият начин да спечелите от спора е да го избегнете.
2. Един сигурен начин да си създадете врагове-и как да го избегнете “Учете другите така, сякаш не ги учите, и им поднасяйте непознатото като нещо забравено” “Не можеш да научиш човек на нищо , можеш само да му помогнеш да го намери в себе си” “ Ако можеш , бъди по-умен от другите, но никога не им го казвай “ “Само едно нещо знам, и то е, че нищо не знам” “Установих, че е много ценно когато мога да си позволя да разбера другия. Може да ви се стори странна формулировката ми. Оправдано ли е да си позволяваме да разберем другия?Според мен, да. Първата ни реакция на повечето изказвани, които чуваме от други хора, е да ги преценим, а не да ги разберем. Когато някой изрази чувство, отношение или убеждение, склонни сме почти незабавно да реагираме с ”това е правилно”, или “това е глупаво”, или“това е ненормално”, ”това е неразумно ”това е неточно”, ”това е грозно”. Много рядко се опитваме да разберем точно какво означава казаното за другия човек”Бъди дипломатичен това ще ти помогне да постигнеш своето” Проявете уважение към мнението на другия. Никога не казвайте :”Не си прав”
3. Ако грешите, признайте го“Всяка грешка струва пари и винаги дразни”Всеки глупак се опитва да се защитава, когато греши-и повечето го правят. Но човек изпъква над тълпата, чувства се благороден и тържествуващ, когато признае грешките си. “С борба едва ли ще получиш толкова, колкото ако отстъпиш, дори да не го очакваш”Ако грешите, признайте го незабавно и доброволно.
4. Капка мед-“Капка мед събира повече мухи от ведро жлъч”Ако искате да спечелите някого за своята кауза, първо го убедете, че сте му искрен приятел. Това е капката мед, с която ще го привлечете. Мислете каквото си искате, но оттам минава царският път към разума му. Започнете с доброжелателен тон.
5. Тайната на Сократ-Когато разговаряте с някого, не започвайте с нещата, по които не сте на едно мнение. Започнете, като изтъкнете онова, по което сте съгласни. Ако е възможно, подчертавайте многократно, че имате обща цел и различията помежду ви се отнасят само до метода за постигането и. Направете така, че другият от самото начало да казва “да”. Ако е възможно, не допускайте да казва “не”. Техниката, известна като “Сократов метод”, се изразява в това да получаваш утвърдителни отговори от опонента си. Задаваш въпроси, на които на другия му се налага да отговори с”да”. Предизвикваш един след друг утвърдителни отговори, докато натрупаш внушително количество от тях. Продължаваш да задаваш въпросите си, докато накрая, почти без да се усети, опонентът достига до заключение, което само няколко минути преди това би оспорвал яростно. Следващия път, когато се изкушите да кажете някому, че не е прав, спомнете си за Сократ и задайте любезен въпрос-въпрос, на който да ви отговорят с “да”“Който стъпва лек , стига далеч” Направете така, че другият веднага да започне да ви отговаря с “да”6. Спасителният изход за справяне с недоволството-Оставете другия да говори. Той знае повече от вас за работата и проблемите си. Задавайте му въпроси. Оставете го да ви отговори спокойно. Ако не сте съгласни с него, може да се изкушите да го прекъснете. Но недейте. Това е опасно. Той няма да ви обърне внимание, докато все още е обсебен от собствените си мисли, които напират да бъдат изказани. Затова слушайте търпеливо и с разбиране. Бъдете благосклонни. Насърчавайте другия да изкаже докрай мислите си. “Ако искаш да имаш врагове, превъзхождай приятелите си, но ако искаш да имаш приятели, остави ги да те превъзхождат” Когато приятелите ни превъзхождат, те се чувстват значими и ценени, а когато ние ги превъзхождаме, те се чувстват несправедливо подценени и се изпълват със завист. Оставете другия да говори спокойно. 7. Как да спечелите съдействие-“Във всяко гениално творение ние разпознаваме собствените си отхвърлени идеи. Те се връщат при нас с някакво отчуждено величие” “Стотици планински потоци вливат водите си в реките и моретата, защото стоят по-ниско. Но те властват над тях. Мъдрият, който иска да бъде над другите, се поставя по-ниско от тях;а ако иска да бъде пред другите, се поставя зад тях. Така, макар че мястото му е над всички, хората не усещат тежестта му;и макар че е пред тях, това не ги наскърбява” Нека другият си мисли, че идеята е негова. 8. Формула, която ще направи чудеса за вас-Помнете, че другите може изобщо да не са прави. Но те не мислят така. Не ги осъждайте. Така би постъпил всеки глупак. Опитайте се да ги разберете. Само мъдрите, толерантни, необикновени хора биха го сторили. Има причина човекът срещу вас да мисли и да действа по този начин. Разгадайте я-и ще се сдобиете с ключа към начина му на действие, може би и към личността му. Опитайте се искрено да се поставите на негово място. “Успехът в общуването зависи от това добронамерено да се опиташ да разбереш гледната точка на другия” “Взаимност в разговора се постига, като покажете на другия, че смятате идеите и чувствата му за не по-малко важни от вашите собствени. Ако още в началото дадете на събеседника си възможност да разбере целта или посоката на разговора и говорейки, се съобразявате с това какво бихте искали да чуете, ако бяхте на негово място и приемете гледната му точка, ще го насърчите да остане открит за вашите идеи” По-скоро съм готов да кръстосвам тротоара пред нечий офис два часа преди разговора, отколкото да вляза вътре без съвършено ясна представа какво ще кажа и какво е вероятно да ми отговори този човек , имайки предвид онова, което знам за интересите и мотивите му” Повече мислете за гледната точка на другия и виждайте нещата не само от своя, но и от неговия ъгъл. Постарайте се да гледате на нещата и от гледната точка на другия. 9. Какво иска човек-Не ви ли се иска да знаете някаква магическа формула, с която да слагате край на всички спорове, да премахвате всички лоши чувства, да предизвиквате добронамереност и да карате другия да ви изслушва внимателно? Иска ви се, нали?Е добре. Ето я:”Не ви виня ни най-малко, че смятате така. Ако бях на ваше място, сигурно и аз щях да мисля по същия начин” Подобен отговор би накарал и най-опакия заядливец да омекне. Можете да кажете това и да бъдете напълно искрени защото ако бяхте на мястото на другия, вие, разбира се, щяхте да мислите също като него. Вие нямате почти никаква заслуга за онова, което сте –и не забравяйте, че хората, които идват при вас злонамерени, тесногръди, безразсъдни, носят малка вина, задето са такива. Съжалете тези нещастници. Проявете жал и състрадание към тях. Кажете си:”Само Божията милост ме спасява от това” Три четвърти от хората, с които се срещате, жадуват за съчувствие. Дайте им го и те ще ви обикнат. “Съчувствието е онова, което човекът постоянно жадува. ”Самосъжалението”заради истински или въображаеми злочестия е, в известен смисъл, практически повсеместно явление. ” Проявете разбиране към идеите и желанията на другия. 10. Призив, който допада всекиму-Всъщност всеки човек, с когото се срещате, има високо мнение за себе си и иска да бъде добър и самоотвержен в собствените си очи. Хората по принцип са честни и държат да изпълняват задълженията си. Хората, които са склонни да упорстват, в повечето случаи реагират положително, ако ги накарате да почувстват, че ги смятате за честни, почтени и справедливи”Апелирайте към благородни подбуди. 11. Прави го киното. Прави го телевизията. Защо не и вие?Днес е времето на драматизациите. Не е достатъчно просто да кажете истината. Тя трябва да бъде поднесена картинно, интересно, драматично. Трябва да проявите артистично умение. Правят го в киното. Правят го в телевизията. И вие трябва да го направите, ако искате да ви обърнат внимание. Аз представих същите факти като предишния път. Но сега използвах драматизация, артистично умение-и разликата беше огромна”Разиграйте идеите си по неочакван начин. 12. Когато нищо друго не помага , опитайте това “Начинът да накараш хората да вършат работа е, като насърчиш състезателния дух. Нямам предвид в користолюбивия, печелбарския смисъл, а като желание да надминеш другите” Желанието да надминеш другите!Предизвикателството! Хвърлянето на ръкавицата! Безпогрешен начин да намериш път към сърцатия човек. “Всеки човек има страхове, но само смелите ги превъзмогват и продължават –понякога към смъртта, но винаги към победата” Най-важният фактор, който мотивира хората, е самата работа. Ако тя е вълнуваща и интересна, човек я върши с желание и е мотивиран да я върши добре. Това именно обича всеки успял човек-играта. Възможността за самоизява. Възможността да докаже качествата си, да надмине другите, да победи. На това се опират всички състезания, на желанието на човека да изпъкне, да се почувства важна личност. Отправете предизвикателство.
ІV. Лидерството -как да променяте другите, без да ги обидите и да предизвикате негодувание
1. Ако трябва да отбележите недостатък, ето правилния начин да го сторите. Винаги е по-лесно да изслушаш нещо неприятно, след като са те похвалили за добрите ти страни. Започнете с похвала и искрено възхищение.
2. Как да критикувате, без да ви намразят за това-Косвеното привличане на вниманието към грешките прави чудеса при чувствителните хора, които може да възнегодуват остро от пряката критика. Един добър начин да поправите грешките на другите е…Привлечете вниманието на другия към грешката му по индиректен начин.
3. Говорете първо за собствените си грешки далеч не е толкова трудно да изслушаш как изреждат недостатъците ти, ако критикуващият започне със смирено признание, че сам далеч не е съвършен. Признаването на грешките, дори да не са поправени, е в състояние да убеди другия да промени поведението си. Говорете за собствените си грешки, преди да критикувате другия.
4. Никой не обича да му заповядват. Не давайте никому пряко нареждане. Винаги давайте съвети, вместо да заповядвате. Никога не казвайте например: “Направете това или онова”, или “Не правете това или онова”, а казвайте:”помислете дали да не…” ”Смятате ли, че ще помогне, ако…” Една такава тактика помага на човека да поправи грешките си. Тя спасява гордостта му и го кара да се чувства уважаван, насърчава го да съдейства, вместо да се съпротивлява. Недоволството, предизвикано от грубото нареждане, може да трае дълго, дори ако нареждането е имало за цел да поправи лошото състояние на нещата. Задаването на въпроси не само прави нареждането по-приемливо, но и често стимулира човека, към когото то е насочено, да подходи целесъобразно. По-вероятно е човек да приеме нареждането, ако е участвал в решението, което го е предизвикало. Задавайте въпроси, вместо да раздавате заповеди.
5. Позволете на другия да спаси гордостта си- Да позволиш на другия да спаси гордостта си!Колко важно, колко жизненоважно е това!И колко малко хора се сещат за него!Погазваме грубо чувствата на другите, за да постигнем своето, намираме недостатъци, заплашваме, упрекваме дете или подчинен в присъствието на други хора, без въобще да се замисляме, че с това нараняваме гордостта му. А минутка замисляне, една-две внимателни думи, проявата на истинско разбирателство към гледната точка на другия биха помогнали толкова много да се намали обидата!Дори ние да сме прави, а другият със сигурност да греши, само нараняваме самолюбието му, като потъпкваме гордостта му. “Нямам право да сторя или кажа нищо, което дискредитира другия в собствените му очи. Важно е не какво мисля аз за него, а какво той мисли за себе си. Да нараниш нечие достойнство е престъпление ”Позволете на другия да спаси гордостта си.
6. Как да окуражавате другите-Защо не хвалим, вместо да корим?Трябва да похвалваме и най-малкия напредък. Това насърчава другия да продължава да се усъвършенства. “Похвалата е като слънчев лъч, сгряващ душата на човека. Не можем да растем и цъфтим без нея. И въпреки това повечето с голяма охота отправят срещу другите студения вятър на критиката и някак не ни се иска да дарим ближния с топлите слънчеви лъчи на похвалата” Използването на похвални вместо на критични думи доказва чрез опити с животни и хора, че когато критиката се сведе до минимум и се наблегне на похвалата, зачестяват добрите дела, а лошите намаляват, защото никой не им обръща внимание. Всички жадуваме за висока оценка и признание и сме готови почти на всичко, за да ги получим. Но никой не понася неискреността. Никой не понася ласкателствата. Ако накараме хората, с които общуваме, да осъзнаят скритите ценности, които притежават, можем да направим нещо много повече от това да ги променим. Ще бъдем в състояние буквално да ги преобразим. “В сравнение с онова, което би трябвало да бъде , ние сме наполовина будни. Използваме само малка част от физическите и умствените си способности Най-общо казано, човек далеч не достига границите на възможностите си. Той притежава способности от най-различно естество, които не използва почти никога” Притежавате способности от различно естество, които не използвате почти никога, и една от тези способности, които вероятно не използвате в пълна степен, е вълшебната способност да хвалите хората и да ги карате да осъзнаят скритите си възможности. Способностите залиняват, когато върху тях се стоварва критика. Насърчението ги кара да разцъфнат. За да бъдете по-добър лидер, спазвайте…Похвалете и най-малкия напредък, всеки напредък. Бъдете “искрени в одобрението и щедри в похвалите”.
7. Пазете доброто име на човека-“Хората обикновено ви следват с готовност, ако спечелите уважението им и им покажете, че ги уважавате заради техните способности” “Сдобий се с добротелта, която нямаш” “Нарочи някого, че е лош човек, и можеш направо да го обесиш” Но позови се на доброто му име –и виж какво ще стане! Наблягайте на добрата репутация и другият ще я оправдае.
8. Направете така, че грешката да изглежда лесно поправима-Кажете на някого, че е глупав или некадърен, че няма дарби, че прави всичко не както трябва, и ще съсипете всякакво желание за опит да се усъвършенства. Но направете обратното-насърчавайте го упорито, направете така, че задачата да изглежда лесно лесноизпълнима, покажете му, че вярвате в способността му да се справи, в наличието на неоткрита досега дарба у него-и той ще се упражнява по цели нощи за да се изяви блестящо. Използвайте насърчението. Направете така, че грешката да изглежда лесно поправима.
9. Направете така, че хората с радост да изпълняват това, което искате-Винаги прави така, че другият да е щастлив да постъпи, както му предлагаш.
Когато е необходимо да промени нечие отношение или поведение, лидерът трябва винаги да помни следните принципи:
1. Бъдете искрени. Не обещавайте нещо, което не можете да изпълните. Забравете ползата за себе си и се съсредоточете върху изгодата за другия.
2. Бъдете наясно какво точно искате да направи той.
3. Проявете емоционална отзивчивост. Запитайте се какво всъщност иска другият.
4. Помислете за изгодата, която той ще извлече, ако направи това, което предлагате.
5. Сравнете тази изгода с онова, което той желае.
6. Когато представяте искането си, направете го в такава форма, че да доведете до съзнанието на другия, че той ще има лична полза. Можете да издадете кратко нареждане. А можете да изразите същото, като покажете каква полза ще има той от изпълнението на задачата. Направете така, че другият с радост да изпълни това, което искате.
Ние споделяме как да се запознаете с приятели в социалните медии