За зъбите всичко е известно – до момента, в който ни сюрпризира някоя нова версия на стари постулати. В резултат се появяват съмнения – колко пъти на ден да си мием зъбите, трябва ли да ги избелваме, каква паста да изберем... А в комплект с тях вървят и някои популарни заблуди.
Заблуда № 1: Избелването е вредно, защото разрушава емайла на зъбите
Не винаги е така. Не забравяйте, че освен желанието да блестят бисерно има редица медицински показания и противопоказания за избелване. Ако искате да се подложите на тази процедура, по-добре е да се посъветвате със стоматолог дали може да го направите и ако да, по какъв начин.
Избелването е противопоказно, когато имате кариеси, заболявания, свързани с недоразвита зъбна тъкан, заболявания на венците, лоша хигиена на устната кухина. Избелването трябва да се избягва по време на бременност и кърмене.
Цветът се определя от веществото дентин – основна зъбна тъкан, която се намира под емайла. След това емайлът се възстановява чрез слюнката, но понякога само тя не е достатъчна и може да възникнат усложнения, по-точно емайлът развива хиперчувствителност след избелването. Затова най-безопасният метод е механичното почивстване на зъбите от налепи и зъбен камък с помощта на вода и сода и специален наконечник, без да уврежда емайлът на зъбите.
Заблуда № 2: Зъбите може да се избелят със сода
Да, но сода можете да използвате само вендъж в седмицата, защото тя е високоабразивно вещество, което може да травмира емайла. В началото зъбите ще се изчистят и ще придобият блясък, но не очаквайте смайваща белота. Можете да използвате паста за зъби, съдържаща сода бикарбонат. В нея частиците сода са достатъчно малки, за д ане травмират емайла. Препоръчително е да използвате такава паста не по-дълго от месец, след което трябва да я смените.
Заблуда № 3: Необходимо е да миете зъбите два пъти на ден
Чистенето на зъбите трябва д астава минимум два пъти на ден, а всъщност толкова пъти, колкото е необходимо (даже 5), за да чувствате комфорт и свежест в устната кухина. Ако имате болка, зъбите трябва да се мият особено щателно. В идеалния случай почиствайте зъбите след всяко хранене.
Заблуда № 4: Сутрин зъбите трябва да се почистят след закуска
Трябва да миете зъбите след всяко хранене. Но сутрен е препоръчително да правите това преди закуска (заради себе си, за да се почувствате свежи) и обезателно след закуска (за профилактика на заболяванията). Най-важен е правилният начин на почистване. А на него може да ви научи само стоматолог. Когато се научите правилно да миете зъбите, това ще ви отнема по 3-4 минути. Можете да проверите колко добре почиствате зъбите си. Трябва само да закупите от аптеката индикатор за зъбни налепи. Това са специални таблетки, оито оцветяват неизчистените участъци от зъбите в червено и остават така, докато не ги измиете напълно.
Заблуда № 5: По-добре е да лекувате болния зъб до последно, отколкото да го извадите
Забът е орган, загубата на който е нежелателна. Именно вие сте довели ситуацията до такова състояние, когато е необходимо да се предприемат крайни мерки. В най-добрия случай да съхраняваш болен зъб, т.е. място на хронично възпаление, е вредно за здравето. От това страдат сърцето, бъбреците, ставите. За да се избегнат усложнения, по-добре е зъбът да бъде изваден. Но решението винаги е на зъболекарят, защото има ситуации, в които безнадежният от ваша гледна точка зъб може да бъде излекуван и възстановен, или зъб, който ви изглежда здрав, трябва да бъде изваден.
Заблуда № 6: Ако имате здрав емайл, ще имате бели зъби
Не, абсолютно бели зъби в природата не съществуват. Техният цвят зависи от дентина и се предава по наследство. Съществуват 4 основни нюанса на белия цвят: A – кафяв, B – жълт, C – сив, D – червен, по който се определя цветът на зъбите. Например A3 – цифрата показва интензивността на оцветяване, като скалата се движи от 0 (ярка белота) до 4 (с всяка единица кафявият оттенък се усилва). Счита се, че ако зъбите имат оцветяване А1, те са по-крехки от тези с цвят А3 (за хората от европеидната раса). Хората с оцветяване А3 имат най-здравите зъби.
Заблуда № 7: Сладките храни водят до появата на кариес
Колкото повече сладко ядете, толкова повече храна за микробите имате в устната кухина. Те отделят киселина, която разтваря емайла. Можете да ядете всичко, но имайте милост към зъбите си и ги почистете добре след хранене. Ако нямате тази възможност, поне изплакнете устата си или изяжте една ябълка.
Заблуда № 8: След хранене е добре да се дъвче дъвка
Може, но не повече от 10 минути. След ядене се променя киселинният баланс на устната кухина и pH се понижава, за да предотврати развитието на кариес. Балансът може да бъде възстановен с помощта на дъвка, но не трябва да я дъвчете продължително, защото е вредна за стомаха. Процесът на дъвчене стимулира отделянето на стомашет сок и ако в стомаха няма храна, страда лигавицата.
Заблуда № 9: Здравите зъби се предават по наследство
Информацията за строежа на твърдите тъкани на зъбите действително се предава по наследство от родителите. Но състоянието на зъбите зависи от множество фактори: преносни и съпътстващи заболявания, количеството храна, качественото лечение на млечните зъби и особено хигиената на устната кухина. За развитието на здрави зъби има значение и количеството флуор в питейната вода. Особено важно е това да се знае от бременните жени. Зародишът и формирането на млечните и постоянните зъби при децата започва още от шестия месец на бременността и завършва до първата година от живота. Когато флуорът е недостатъчен, структурата на емайла се формира непълноценно, в резултат на което след това се появяват множество кариеси. Ако флуорът е прекалено много, може да развиете заболяване. Затова трябва да сте информирани за количеството флуор във водата, която пиете. По принцип нормата е 1 мг/л. Ако количеството му е под нормата, това се конпенсира с таблетки, изписвани от зъболекаря, или с употребата на паста за зъби, обогатена с флуор. В райони, където количеството флуор е над нормата, се препоръчва да се пие само бутилирана вода от магазина.
Заблуда № 10: Млечните зъби не се лекуват, защото така или иначе падат
Това е абсолютно невярно. Обезателно е необходимо да се обърнете към детски стоматолог, защото в лечението на временните зъби има доста особености. Млечните зъби падат в резултат на физиологично стопяване на корените, а постоянните зъби израстват на мястото на млечните. Един нелекуван в детството кариес може да доведе до тежки усложнения – възпаления, нарушения в израстването и недоразвит емайл.
Заблуда № 11: Колкото по-скъпа е пастата за зъби, толкова по-добре
Не обезателно. Но евтините пасти с неизвестен произход няма да ви избавят от микробите, а даже ще се сдобиете с нови. Затова е по-добре да си купувате паста за зъби от аптека или по-голям магазин. Пастите трябва да са различни за сутрин и вечер. Сменяйте ги редовно и подбирайте подходящите именно за вас. Микробите в устната кухина много бързо привикват към специфичните вещества в пастата и тя престава да им действа.
Заблуда № 12: Ако зъбите не те болят, не е необходимо да ходиш на зъболекар
Посещението при зъболекар еди-два пъти в годината е задължително. Освен кариеси зъбите може да имат много други заболявания, началните проявления на които могат да се видят само от стоматолог. Лечението им в по-ранен етап е значително по-леко и успешно. Освен това е необходимо редовно да отстранявате зъбните налепи и зъбния камък. И все пак вашият стоматолог ще ви даде най-добрия съвет какво да направите и как да се грижите за вашите зъби.
Саша Маркова
снимки: www.sxc.hu
Статията е публикувана с разрешение на Estir.netНие споделяме как да се запознаете с приятели в социалните медии