Потребности на жената - част 2 Всички статии  →

 

Време

Ние отделяме време за всичко, което смятаме за ценно. Времето не се "намира", а трябва да се "отдели". И обратно, за нещата, които не ни интересуват, не отделяме време. Едва ли някога ще ви се случи да ме срещнете на някоя изложба на модерна графика. Защо? Защото това изобщо не ме интересува и не отделям време за него. От друга страна, никогао досега не съм видял влюбен младеж, който да остави неотворено някое любовно писмо с обяснението, че няма време да го чете. Ние отделяме време за нещата, които са важни за нас!

Запишете си в бележника най-напред времето, което искате да прекарате заедно със семейството си - като важна, неотменима среща! Най-често в тефтера пише: "Среща с колегите", "Рожден ден на съседа", "Мач" и пр. Ако остане някое празно място, тогава може и да се намери време за семейството. Но не сте ли забелязали, че всъщност такова време никога не се намира? То трябва да се "вземе" отнякъде, да се отдели, даори за сметка на някой служебен банкет или мач. Нима те са по-важни от семейство Ви? Покажете колко цените жена си, като и отделите време.

Кирил осъзнава тази неогходимост и запланува през следващата седмица да заведе жена си на ресторант. Чудесно! Но когато времето идва, той хваща жена си подръка и се втурва към заведението, сякаш Кинг Конг е по петите им. На всеки пет минути поглежда крадешком чаовника си, защото не иска да пропусне мача по телевизията. По време на вечерята премисля още веднжъ неприятната разправия с шефа си, а когато сервират десерта, пита жена си дали не би могла да изкара месеца с по-малко пари. Следващата седмица жена му се отказва от "приятната вечер" в ресторанта...

Помощ

Жената се нуждае от помощ при определени трудности. Който наистина е загрижен за тялото си, ще обръща внимание не само на желанията, но и на болките му. Например, ако не боли гърло, взимаме таблетки за смукане, правим гаргара, т.е. помагаме на тялото по-лесно да се справи с възпалението. Така и мъжът трябва да помага на жена си, за да може тя да се справи по-лесно с трудностите.

А какви могат да бъдат те?

Изтощение

Хиляди жени страдат от последиците на стрес и претоварване. Именно понеже домакинските задължения не се считат за работа въобще, много често жените изпадат в състояние на пълно изтощение.

Добре си спомням вечерта, когато бях на гости на едно семейство с три деца. Майката не успя да сложи и един залък в устата си. Тук трябваше още какао за млякото, там една лъжица падна от масата (разбира се, пълна с каша), най-малкото писна, защото нещо не му хареса, голямото непременно искаше да разкаже на баща си някаква вълнуваща случка, докато той старателно ми описваше в пълни подробности своите професионални качества като фотограф. Единственото нещо обаче, което ме интересуваше в този момент, беше как тази жена издържа на всичко това? Същият въпрос си задават и много жени (вместо мъжете си).

Но ако някой обича жена си (или иска да я обича!), той ще забележи състоянието и и няма да го отмине безразлично. Дори и само това вече има значение за жената!

Тогава те двамата ще си зададат някои въпроси, като например: "Кои задължения биха могли да и се отнемат (от съпруга или друг член на семейството)", "В кои задължения се престарава?", "не би ли могла да си отредели едно време през деня за почивка?" и пр.

Като съпруг Вие трябва да обръщате внимание на здравословното състояние на жена си. Когато жената е болна, тя трябва да има спокойствието да лежи, а не да скача като човече на пружина, което при най-лекото докосване автоматично се изправя.

Може би във Вашия брак се наблюдава следното развитие: първа година - "Ах, сърчицето ми, ти кашляш?! Веднага ще извикам лекар да те прегледа и да ти предпише нещо. Ще ти купя и нещо сладичко, та да можеш да преглъщаш тия горчиви лекарства, злато мое!" трета година -  "Да нямаш грип, мила? Ако не се оправиш, ще трябва да отидеш на лекар. Дори ти препоръчвам, като измиеш чиниите, да вземеш един аспирин  да се изпотиш." пета година - "Вместо да ми седиш и да се дереш като магаре, вземи, че  направи нещо! Нали ти казах да се облечеш по-дебело! И стига си кихала в стаята, да не искаш и мене да ме заразиш!"

Не е необходимо да глезите жена си, а да се грижите за нея и винаги, когато е възможно - да и помагате. Но не е особено голяма помощ, ако и кажете например: "Мила, днес няма нужда да миеш чиниите, остави ги за утре!"

Душевни проблеми

Трудностите на жената могат да бъдат и от душевен характер и много мъже съзнателно ги отбягват. По принцип "силният мъж" има винаги готов отговор за всички проблеми - та той лесно може да с справи с всякакви трудности. И когато усети, че не му стигат способностите да се справи с душевната мъка на жена си, проблемът съзнателно се пренебрегва!

Но истинската любов означава да си готов да се занимаеш с трудностите на другия. Проблемите на моята жена са  и мои проблеми. Нейните грижи са и мои грижи и затова аз трябва да отделя време да се занимая конкретно с нейния душевен проблем (дори и когато няма желание за това). Общото търсене на отговор, което само по себе си вече е голяма подкрепа за жената, дава възможност да се намери решение на проблем и аз като съпруг да участвам в радостта от това.

"Но аз не я разбирам." - често срещано извинение. Или пък: "Той така или иначе не ме разбира." Точно затова е нужно двамата да си отделят време да разговарят, да се изяснят помежду си, да се разкрият и да споделят мислите и чувствата си, за да има разбиране.

Ученикът, който не разбира простото тройно правило, трябва да отдели време да поразъждава, за да може да схване зависимостите. Не би било добре просто да зареже това правило да се премине на следващия урок. Така той с времето ще започне да разбира все по-малко и по-малко от математика. Съпругът, който не е готов да се интересува и занимава с душевните проблеми на жена си, ще престане въобще да я разбира.

От няколко дни Огнян забелязва, че жена му е нещо подтисната. На въпроса: "Има ли ти нещо?" тя отговаря уклончиво. Отначало той се успокоява с това, че бременните жени често са "особени". Но една вечер той отделя време, прегръща я мило и и казва: "Бистра, виждам, че нещо те подтиска. Кажи ми какво е. Искам да ти помогна, за да си отново радостна, както преди." И когато Бистра почувства неговото разположение и готовност да я разбере, му признава - малко смутено, като търси точните думи: "Огняне, аз съм бременна вече в седмия месец и се страхува, че вече не ти харесвам. Струва ми се, че изглеждам ужасно и това сигурно ти създава проблеми." Най-после го казва. Огням може да каже на жена си, че той се радва заедно с нея на бебето и че съвсем не намира "големия и корем" за "ужасен". Това не му е никакъв проблем... Думите му са като балсам за душата на Бистра, той може да я успокои и подкрепи.

Благодарност

Благодарността е нещо повече от комплимент за  хубавата вечеря. Този, който благодари, показва, че е в известна степен зависим и се нуждае от този, който му дава. Затова много мъже старателно избягват да изпадат в положение на човек, който получава. "Това не е мъжествено", си казват те. Идеалът им за преуспяващ мъж е някой, който само дава, помага, разчита на собствените си права като например спокойствието и свободата си - човек, който никога не би помолил жена си за помощ. 

"Така са длъжни и мъжете да любят жените си както своите тела. Ккойто люби жена си, себе си люби. Защото никой никога не е намразил своята собствена плът, а я храни и се грижи за нея, както и Христос за църквата." (Ефес. 5:28-29).Съпруг, който обича жена си, сам получава любов. "Жената няма власт над своето тяло, а мъжът , но също така и мъжът няма власт над своето тяло, но жената." (1 Кор. 7:4) Жената се отдава изцяло, грижи се за мъжа си и му подарява себе си - своята част в тяхното душевно единство. Мъжът трябва да приеме това с благодарност и не само да говори на шега за "по-добрата половинка", а наистина да се възприема като половина, създадена за жената.

Нищо не може така да разруши това единство, както гордостта! Гордостта, която не позволява на човека да получава, да бъде даряван. "Благодаря ти, че допълваш несъвършенствата ми, благодаря ти, че ме обичаш и ми даваш толкова много... " - това не се изплъзва лесно от горделиви устни.

"Предложението за брак е най-големият, а често и единствният комплимент, който мнозина мъже правят на жените си."

 

из книгата "Ние двамата" от Валтер Нитше

 


← Назад

Намерете ни в социалните медии

Ние споделяме как да се запознаете с приятели в социалните медии

Copyright 2024    dvamazahristos.org