Може ли баба ти да научи английски? Всички статии  →

Може ли баба ти да научи английски?

 

Бих искала да започна тази статия с една лична история. Когато бях на възраст за детска градина, бях отглеждана основно от баба ми и дядо ми, тъй като родителите ми бяха много заети. (Ако ви звучи познато, четете нататък. Може да откриете, че животът преди 30 години не е бил толкова различен от сегашния!)

Та да се върнем на историята. Баба и дядо ме водеха на детска градина, когато не бях болна, разбира се, вземаха ме вечер и ме гледаха през събота и неделя. По тази причина те трябваше непрекъснато да измислят начини да забавляват детето, за да не им пречи на ежедневните задачи. И двамата бяха на възраст над 60 години, с основно образование. Може би затова решиха да съчетаят грижата за детето с наваксване на училищното си образование, което по стечение на обстоятелствата бяха изпуснали като деца. Дядо ми се въоръжи с учебници по математика от 1 до 4 клас и започна да ги чете и да ме учи едновременно. И така, на възраст от 4 до 7 години, аз се научих да пиша числата до 1000, да различавам четни от нечетни числа (играехме на логически игри с криене на капачки за буркани из къщата J), да събирам и изваждам до 100. Любимата ми игра беше на „ЦУМ” – нареждахме всички играчки и част от домашната посуда на леглата и столовете в къщата и аз ги продавах, като трябваше предварително да определим цени на всяко нещо и аз да изчислявам колко е сметката на дядо, който „пазаруваше” с часове.

Освен това, дядо искаше да си навакса и с книгите, които не беше чел като дете. Затова ми прочете камари от книги с приказки, разкази, басни, легенди. Четеше ми всяка книга по няколко пъти, така че скоро ги научих почти наизуст и започнах да му се карам, когато задрямваше при четенето и прескачаше по някой ред, за да свърши по-бързо. После разказвах наученото на децата от улицата и на баба, която беше по-заета в домакинството и не четеше с нас.

Така отлетяха безметежно годините, докато не станах първи клас. Когато тръгнах на училище и учителката установи какво са правили баба и дядо с мен, беше шокирана и се накара здраво на баба ми. Баба обаче, не се смути ни най-малко, изчака я да обясни колко абсурдно и невъзможно е всичко това за едно дете под 7 години, а накрая каза примирително: „Извинявайте, учителке. Не се сърдете. Ние сме прости хора и не знаехме, че е невъзможно. Но тя така и така вече ги знае тия работи от учебника, с мъжа ми ще си четат учебниците за големите, та да научава и по нещо ново, че иначе й е скучно.” И ние продължихме да се обучаваме и забавляваме заедно и това бяха едни от най-прекрасните и запомнящи се мигове в целия ми живот.

Ако сте дочели статията дотук, вероятно вече преливате от въпроси и възклицания: „Ама, едно е математика и родна реч, друго е английски! Това е въпрос на произношение, граматика и мно-о-го години подготовка. Освен това, сегашните деца не са като преди 30 години! Те са капризни, свикнали са на по-друг подход в игрите и обучението.”

Всичко това е така, но не съвсем. По-точно казано, има разрешение за всяко едно от горните съображения. Но нека ви разкажа първо как се роди идеята за курс по английски език за баби, майки и лели, които да учат по детските материали и после да обучават децата в семейството по същия начин.

Нашият учебен център е на пазара вече 9 години и през цялото време срещаме все едни и същи проблеми при работата с деца: много е трудно да се направи устойчив график на групите, който да е удобен за всички семейства в продължение на поне една година, семейството трудно намира време да сложи детето да си напише домашното, родителите, които искат децата да учат вкъщи, не разбират защо е необходимо да закупуват толкова много скъпи аудио-видео материали и цветни карти.За да разрешим тези проблеми се опитахме да анализираме причините, които ги пораждат. Стигнахме да следните изводи:

-         В днешно време децата са по-заети от възрастните и често имат 12-часов работен ден, в който сменят  няколко типа обучение – спорт, танци, чужд език, рисуване, музика и много други. Графикът на тези занимания е много динамична величина, която поставя родителите, бабите и лелите пред задачата да управляват ефективно времето на децата и собственото си време така, че преумората да не обезсмисли присъствието на децата на всички тези часове.  Повечето семейства обаче никога не са били обучавани как да подреждат по приоритети времето на децата, как да решат кое да махнат и кое да оставят, как да решат по кое време на деня децата е добре да правят всяка задача. Затова програмата на нашия курс за възрастни покрива всички тези въпроси.

-         Възрастните, които се грижат за децата в семейството, не познават или не разбират съвременните материали, чрез които децата в днешно време учат най-бързо. Затова е много важно възрастните да видят как точно се съчетават игрите с цветни карти, гледането на видео-материали и слушането на музика в учебния процес. Те трябва да се научат просто да играят заедно с децата на всички игри, да повтарят заедно с тях репликите на героите от филмчетата, дори да пишат и рисуват заедно с тях, за да стане ученето на английски език общо преживяване, в което децата могат да се почувстват „равни” с възрастните и дори да им поправят произношението, когато не е като във филмчето. И защо да е невъзможно тогава бабата (или жената, която сте наели да се грижи за домакинството) да научи английски заедно с детето? Програмата за обучение на деца в предучилищна възраст включва само фрази и никаква граматика или сложни понятия и е подходяща за абсолютно всеки, който има желание да сподели света на детето.

 

Нашият учебен център предлага две възможности за това:

1)      Родителите или бабите и дядовците да организират сами група от деца и възрастни, които искат да учат английски на избрано от тях място (в наши помещения или вкъщи) и ние да им осигурим учител и да изработим за тях индивидуална учебна програма, според изискванията и възможностите им. В този случай се заплаща само таксата за децата, а възрастните присъстват във всички часове като част от групата. Домашните, които се дават, са общи за отбора възрастен-дете, а в края на всяко занятие учителката дава подробни насоки на възрастните как и колко пъти да повторят в домашни условия урока, на който са присъствали (да изиграят игрите, да гледат филмчетата и повтарят след тях и т.н.). Всъщност, формулата за трайно усвояване на материала от всяко дете или възрастен е в правилната преценка колко пъти и по какъв начин този човек има нужда да повтори репликите, за да ги запомни. Моят дядо интуитивно беше намерил тази формула и ние никога не повтаряхме до отегчение нещата, които ми бяха лесни, и никога не спирахме да играем с нещата, които ми бяха трудни, до пълното им усвояване. Затова „невъзможните” за много други деца неща бяха възможни за мен – с тях просто никой не си беше направил труда да се занимава системно, с тяхната скорост и по техния начин. Разбира се, не всички хора могат сами да преценяват тези неща, като дядо ми, затова нашите професионалисти ще бъдат с вас през целия процес и ще ви помагат да опознаете детето и да се научите да работите с него ефективно.

2)      Възрастните да минат сами детския курс, за много по-кратко време, но по методиката за деца и след това да обучават детето сами, вкъщи, в удобно за него време, според графика и ситуациите, които възникват всеки ден. Този вариант е много полезен за деца с много ангажименти, които се налага да се местят от група в група или от школа в школа всеки учебен срок, просто защото часовете на групата по плуване този срок не могат да се съчетаят по никакъв начин с графика на другите деца от групата по английски. Няма по-важно нещо за успеха на което и да било обучение от постоянството и системността на заниманията. И ако не можете да го осигурите по друг начин, ние ви насърчаваме да обучавате децата вкъщи всеки ден, а ние сме готови да ви консултираме при всеки възникнал въпрос или проблем. А в края на всяка учебна година, децата могат да бъдат изпитани от нас и да получат сертификат за успешно завършен курс.

 

Готови сме да отговорим на всички въпроси, които тази статия е породила, както и да направим колкото се налага срещи за обсъждане на материята с вас или вашите приятели (майките или бабите от квартала, жените от градинката и всички други хора около вас, които се интересуват).

Координатите ни за връзка са на нашия сайт: www.napredak.info

 

Радослава Спасова, Управител на "ИПИН - Учебен център"

 


← Назад

Намерете ни в социалните медии

Ние споделяме как да се запознаете с приятели в социалните медии

Copyright 2024    dvamazahristos.org