11 принципа за по-добро общуване Всички статии  →

 1. Стани по-добър слушател. Всички ние се нуждаем от много усилия, изградени върху твърдото решение за по-добро общуване. Бог ни дава волята и желанието да се справим и ако продължим да вървим напред Той ни помага.

2. Научи се да правиш компромиси. Всеки човек трябва да се съобразява с нуждите на другия, защото хората са различни и опитният човек знае как да се приспособи. Много пъти ще се налага да се приспособяваме един към друг, но в това е същността – да даваш и да вземаш. Това е едно от удоволствията.

3. Опитай се да разбереш. Нека думите „да те обичам, както обичам себе си, да чувам, както аз искам да бъда чут и да разбирам, както аз искам да бъда разбран” да бъдат мото в живота ни.

4. Утвърждавай стойността, достойнството и самочувствието на своя приятел. Това става чрез внимателно слушане, което изразява следната мисъл: „Интересувам се от теб като човек и това, което чувстваш е важно за мен. Уважавам мислите ти, дори ако не съм съгласен с тях. Знам, че те имат стойност за теб. Сигурен съм, че има какво да дадеш. Не се опитвам да те променям или да те преценявам. Просто искам да те разбера. Мисля, че заслужаваш да те слушам и искам да знаеш, че съм човек, на когото можеш да говориш.”

5. Насърчавай и подкрепяй. Акцентирай върху положителното. Съотношението на похвала към критика в един добър разговор трябва да бъде 90% похвала към 10% критика. Показваме ли подкрепа в общуването си с хората,  за тях ще е много по-лесно да се обърнат към нас и да споделят, ако подходът ни е към насърчаване.

6. Практикувай поверителност. Трябва да умеем да пазим тайна. Ако приятелят ни се чувства измамен, много по-трудно ще му е да бъде открит следващият път.

7. Изчаквай подходящото време. Трябва да изберем момента, в който съветът ни ще се приеме най-добре. „Навременен съвет е като златни ябълки в сребърни съдове.” (Притчи 25:11)

8. Споделяйте чувствата си. Трябва да изключим от речника си фрази като: „Мога да се справя сам”, „Нямам нужда от помощ”, защото когато отчаяно се нуждаем от помощ, няма да можем да кажем „Помогни ми.”

9. Не карай другия да чете мисли. Добре е да избягваме опасни предположения. Просто трябва да оставим приятелят ни да се доизкаже докрай.

10. Откликвай. Необходима е и физическа реакция – да питаме за повече информация, да повтаряме и перефразираме изреченията с чувство, да не приказваме, когато някой разказва история, да се въздържаме от съсредоточаване върху нашия отговор, да изразяваме своето насърчение и одобрение.

11. Бъдете честни. Когато чувстваме, че трябва да споделим честно нещо, което може да нарани другия, трябва не само да преразгледаме начина, по който предаваме посланието, но и мотивите си.

 

За да положите началото, изберете ситуация от живота, където едно по-добро общуване може да осъществи голяма промяна като използвате няколко от принципите.

 

Марийка Атанасова

снимки: www.sxc.hu

Статията е от Estir.net

← Назад

Намерете ни в социалните медии

Ние споделяме как да се запознаете с приятели в социалните медии

Copyright 2024    dvamazahristos.org