Балът не е инвестиция Всички статии  →

Балът не е инвестиция

статия от вестник "Живота днес"

Бойка ВЕЛИНОВА

У нас абитуриентският бал се превърна в нещо като нищо на света: няма значение дали зрелостникът е завършил с отлична или слаба диплома, дали набляга на образованието, или няма идея за бъдещето си и е мързелив и гневен консуматор. Кой мисли за развитие и реализация? Това не е модерно! В кривото огледало на нашата действителност като че ли е по-модерно да имаш тунинг поне на устните, да не приличаш на себе си, да се напиеш зверски и да висиш от прозореца на лимузината като шимпанзе. Да извиняват маймуните за сравнението.

Парад назаем
• През годините много семейства останаха без жилище, залагайки единствения си дом при лихвар срещу няколко хиляди лева, за да поемат разходите по организиране на абитуриентски бал. Всички са въвлечени в болезненото материално издевателство на абитуриентската еуфория, която демонстрира привидно благополучие и лукс.

• Майки сами настояват да пазаруват за бала в Солун, Виена или Франкфурт. Потреблението стимулира икономиките, но създава нереалистични представи на младите за цената на парите.

• Семействата масово парадират с финансови възможности, независимо дали те са реални или „назаем”.  Млади момичета и момчета се фукат с маркови дрехи, декоративна козметика, скъпи лимузини, които, мислят те, им създава образ на преуспели и неустоими. Много скоро в реалния живот те разбират, че лъскавата обвивка бързо се износва и губи стойност.

• Родители се самоизтъкват гордо колко са платили, за да получи дъщеря им за завършването липосукция, чифт нови гърди или попълване на устни. Те се „откупуват” за ненаправената в децата духовна инвестиция и бетонират фундамента на непрактичното финансово поведение в бъдеще.

• Не само нашенските абитуриентки нямат мярка в разголването и карат ушите на учителите и бащите да пламват от неудобство. Преди броени седмици холивудските звезди, които са светъл пример за подражание, получиха жълт картон за наградите „Грами”: наложи се строг дрескод, според който тоалетите трябваше да покриват интимните части и да са прилични, в противен случай шоуто заплашваше да бъде спряно от ефир.

Веднъж се живее!
В повечето случаи родителите стават жертви на изискващите, молещи и настоятелни деца, които още нямат опита да разберат, че не формата, а съдържанието прави човека това, което е. Младите не се влияят от примери от младостта на майка си и баща си, нито се вълнуват от реалното финансово състояние на семейството. Тяхната мантра е  „Веднъж се живее!” и стигат до крайности, за да получат материална реализация на мечтите си. Сравняват се с приятелите си от по-заможни семейства и консумират всичко, което попадне в полезрението им.

Решението: Разговаряйте с порасналото си дете за реалната икономическа ситуация в семейството. Може да опитате да спрете щенията му, като предложите в по-дългосрочен план да инвестирате в него: помощ за образованието, за стартиране на малък бизнес, за жилище или кола. Уверете го, че дрехите и обувките от бала могат да бъдат официално облекло и по време на следването, затова трябва да са естетични и прилични.

Какво е балът всъщност?
Моя приятелка в Германия се шокира, когато й описвах какъв панаир на суетата е у нас и как изглеждат нашите абитуриенти. Нейната дъщеря се беше събрала в последния ден с класа си в училище, облечена с униформата, за да се видят за последно и да се поздравят, преди да поемат по пътищата на живота. Никакви бални рокли, ресторанти и тридневни екскурзии в чужбина! А и това всъщност е един празник, един радостен повод семейството на абитуриента да покани роднини и приятели и да почерпи за здравето на своето дете, което влиза в света на големите. Нормалното е всичко да става според финансовите възможности на семейството, защото това е най-нелепият повод за затъване в дългове и обричане на лишения, съвсем несъизмерими с повода.

Как да харчим разумно?
Няма таван на въображението и възможностите – колкото и скромно или лъскаво да се нагласи зрелостникът, важно е самочувствието и съзнанието за собствената стойност. Винаги ще има по-скъпарски облечени младежи, за които този разход няма да е катастрофален за финансовото бъдеще на семейството.

Решението: В икономичния вариант абитуриентът може да си купи тоалет и аксесоари от български производители, които предлагат добро качество за разумни цени. Така не само се подкрепя местната икономика, но и се изгражда съзнание за простиране според възможностите. Други варианти са пазаруването от интернет или взимането под наем на костюм и бална рокля само за специалната  вечер.

Новата кола на семеен приятел може да замести успешно скъпата лимузина под наем, която точно след няколко дни всички ще са забравили, че ви е превозвала. Малък коктейл у дома и снимки, щракнати  от роднини и приятели, ще направят празника лично ваш и неповторим. Когато всички са ангажирани с подготовката, поднасянето и чистенето след веселбата, и родителите ще могат да се радват на своето пораснало дете.

Какво е инвестиция?
Това e дългосрочно влагане на парични средства или капитал за придобиване на финансови инструменти или други активи с цел да се постигне печелившо възвръщане във формата на лихва, друг доход или повишаване на стойността на инструмента, пише в Уикипедия. Свързана е със спестяването и се различава от потреблението.

Простичко казано, инвестицията е нещо, което носи приходи в бъдеще. Инвестиция в случая с абитуриентите например е купуването на шевна машина на дъщерята, която иска да се развива като моделиер, или езиковият курс на сина, който иска да се усъвършенства. Инвестиция е образованието, но не и консумацията.

Силиконовият бюст е инвестиция, когато абитуриентката е толкова умна, че визията й за бъдещето е да бъде аксесоар на богати мъже. Това е личен избор – също толкова отговорен като всички останали в живота.

АКО ПОЛЗВАТЕ КРЕДИТ
За да могат клиентите да сравняват офертите, преди да направят своя избор, и да се осигури по-голяма прозрачност на процедурите, свързани с отпускането на потребителски кредити, страната ни транспонира в българското законодателство приетата от Европейския парламент Директива за реформа на потребителските кредити.

• Преди да пристъпи към сключването на договор, кредитополучателят следва да получи от кредитора обобщен документ, съдържащ: годишния лихвен процент (ГПР); разноските, включени в общата стойност на кредита; цената на застраховката, в случай че е необходимо сключването на такава.

• Преди подписване на договора за кредит кредитните институции са задължени да направят справка относно платежоспособността на бенефициента. На първо място, въз основа на информацията, предоставена от самия кредитополучател, но ако сметнат за необходимо, и чрез справка в националния или европейския регистър на длъжниците. 

• Потребителят разполага със срок от 14 работни дни след подписване на договора, за да се откаже от него, без да е необходимо да изтъква мотивите на своето решение. Частичното или пълно предсрочно погасяване е освободено от всякакви такси в условията на променлив лихвен процент.

• В качеството си на потребител вие имате право на: допълнителна защита; по-голяма сигурност при отпускане на кредит; по-изгодни промоционални условия.

В десетката
Основните предимства на зрелостниците са младостта и красотата. Забравете вулгарния грим, прозрачните тъкани, дълбоките цепки и деколтета до пъпа тип „цели бански” и акцентирайте тази година на добрия вкус. За да си гледате снимките след време, без да се срамувате от вида си.


← Назад

Намерете ни в социалните медии

Ние споделяме как да се запознаете с приятели в социалните медии

Copyright 2024    dvamazahristos.org